Епидемиолозите предупреждават, че тази година кърлежите са се активизирали по-рано заради влажното и топло време.

...
</TD
>Епидемиолозите предупреждават, че тази година кърлежите са се активизирали по-рано заради влажното и топло време.
Коментари Харесай

Д-р Бацелова: Кърлежът трябва да излезе жив. Не трябва да се задушава с газ или ацетон

Епидемиолозите предупреждават, че тази година кърлежите са се активизирали по-рано поради влажното и топло време. Другата причина са неокосените тревни площи в градските паркове и градини.

Първи случай на лаймска болест у нас за тази година след захапване от кърлеж. Мъжът е от Хасково и е приет в болница в Инфекциозната клиника в Пловдив.

" Симптомите на лаймска болест нормално стартират с главоболие, повишение на телесната температура, една доста изразена изнемощялост. И на мястото на захапване може да се забележи по този начин присъщия, назовава се " биволско око ", обрив, който е присъщ единствено за лаймска болест. Ако са някъде, където не е налично да намерят здравна помощ, е по-добре да си го извадят сами, като е доста значимо да махат кърлежа с ръкавици, да защищават очите си, или с пинсети. Само се захваща тялото на кърлежа и се дърпа деликатно нагоре, без да се върти наляво и надясно. Не би трябвало кърлежът да се задушава с газ, ацетон или нещо друго. Той би трябвало да излезе жив ", изясни пред NOVA доктор Христиана Бацелова, епидемиолог в УМБАЛ " Свети Георги “- Пловдив.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР